Na terenie miasta nie występują wyraźne formy dolinne. Najniżej położonymi terenami leżącymi w granicach administracyjnych miasta są obszary doliny Noteci, której dno leży około 12-13 m poniżej płaskiej moreny dennej, na której położona jest większa część Inowrocławia. Ponad to brak jest na terenie miasta Inowrocławia innych wyraźnych form dolinnych.
Stopień urozmaicenia rzeźby terenu
W związku z istniejącymi warunkami geologicznymi poza wzniesieniem wysadu solnego na terenie miasta Inowrocławia nie występują duże urozmaicenia rzeźby terenu.
Ukształtowanie terenu zdeterminowane jest lokalizacją miasta na tzw. "guzie Inowrocławskim" Ma on układ południkowy - dłuższa oś zorientowana jest na kierunku północ-południe, krótsza zaś wschód -zachód. Wypiętrzenie to ma u podstawy ok. 5 km natomiast szerokość jego wynosi 2,5 km. Stoki południowe i północne w górnej swej części są bardziej strome w dolnej natomiast o łagodniejszym nachyleniu. Mają one długości od 1 do 2 km. Długość krótszych boków (wschodnich i zachodnich) waha się od 100 do 250 m. Stoki te nie obniżają się w sposób regularny posiadają wyraźne załamania się linii spadku oraz spłaszczenia. Na terenie miasta występują także trzy lokalne wzniesienia o wysokościach względnych od 1 do 1,5 m (w rejonach ulic Laubitza, Orłowskiej i Młyńskiej a także przy Kościele NMP).
Pozostałe obszary miasta, jak również terenów przyległych, są płaskie z niewielkimi bardzo łagodnymi zmianami wysokościowymi.