Wydarzyło się w przeszłości

25 czerwca

W 1922 roku w Solankach odbył się Zjazd Śpiewaków Okręgu Kujawskiego. Pierwsze miejsce zajął chór "Szarotka".
W 1927 roku w Inowrocławiu rozpoczął sie VIII Zjazd Katolicki, będący pierwszym w Polsce kongresem eucharystycznym. Uczestniczyli m.in. Prymas August Hlond oraz Urszula Ledóchowska, załozycielka Zgromadzenia Sióstr Urszulanek Serca Jezusowego Konającego, beatyfikowana przez Jana Pawła II w 1983 r.
W 1959 roku zmarł Adam Chudziński (ur. 1889), znany inowrocławski kupiec, właściciel księgarni, a później papierniczego "Hermes".

Jan Dąbrówka

Jan Dąbrówka Jan Dąbrówka Praca własna

Jednym z najznakomitszych profesorów XV w. był rektor Akademii Krakowskiej Jan Dąbrówka, rodem ze wsi Dąbrówka w pow. inowrocławskim. Teolog kanonik w kościele św. Floriana.

W 1464 r. był on członkiem komisji reformy studiów uniwersyteckich, przyjaźnił się z Grzegorzem z Sanoka, razem z Janem Długoszem organizował Bursę Jerozolimską, na polecenie Kazimierza Jagiellończyka spełniał różne misje dyplomatyczne, szczególnie w sporze z Krzyżakami o Pomorze. W 1464 jako delegat w Toruniu zajął Dąbrówka postawę konieczności walki z Krzyżakami. Nie zapomniał tragicznych przeżyć z czasów najazdów krzyżackich, których był świadkiem. Miał on również poważny księgozbiór, który ofiarował Bibliotece Akademii Krakowskiej. Zmarł w Krakowie 11.1.1472 r.

Ostatnio zmieniany niedziela, 18 wrzesień 2016 07:18

Zaloguj się by skomentować
Początek strony