Wydarzyło się w przeszłości

25 czerwca

W 1922 roku w Solankach odbył się Zjazd Śpiewaków Okręgu Kujawskiego. Pierwsze miejsce zajął chór "Szarotka".
W 1927 roku w Inowrocławiu rozpoczął sie VIII Zjazd Katolicki, będący pierwszym w Polsce kongresem eucharystycznym. Uczestniczyli m.in. Prymas August Hlond oraz Urszula Ledóchowska, załozycielka Zgromadzenia Sióstr Urszulanek Serca Jezusowego Konającego, beatyfikowana przez Jana Pawła II w 1983 r.
W 1959 roku zmarł Adam Chudziński (ur. 1889), znany inowrocławski kupiec, właściciel księgarni, a później papierniczego "Hermes".

Ród Kościeleckich

Ród Kościeleckich Ród Kościeleckich Praca własna

Drugim słynnym rodem Kujaw Zachodnich, który wydał cały szereg wybitnych działaczy, był ród Kościeleckich. W XV w. działali Jan Kościelecki (1415-1475) starosta inowrocławski, dobrzyński, malborski, świecki, tucholski i jasieniecki, kasztelan bydgoski i wojewoda inowrocławski, właściciel Kościelca koło Inowrocławia, który odznaczył się w walce z Krzyżakami i Jan II Kościelecki, chorąży inowrocławski, podkomorzy dobrzyński, kasztelan kruszwicki, starosta bydgoski i założyciel konwentu Bernardynów w Bydgoszczy w 1480 r.

 

W XVI w. działali Jan III Kościelecki, starosta bydgoski, a później wojewoda łęczycki i poznański (urn. w 1545 r.), Jan IV Kościelecki, starosta bydgoski, kasztelan międzyrzecki, który towarzyszył Zygmuntowi Augustowi w podróży do Włoch, a Batoremu w Gdańsku (zm. w 1600 r.), oraz Stanisław Kościelecki - starosta nieszawski, człuchowski, malborskf, świecki, sztumski, bydgoski, gniewkowski, kasztelan inowrocławski, wojewoda brzeski i Andrzej Kościelecki - starosta inowrocławski, bydgoski, świecki, spiski, żupnik królewski, zaufany doradca Zygmunta Starego. Uporządkował on skarbiec królewski i towarzyszył królowi na Zjazd Wiedeński, z którego wracając zmarł w drodze w 1515 r.

Ostatnio zmieniany niedziela, 18 wrzesień 2016 07:17

Zaloguj się by skomentować
Początek strony