Wydarzyło się w przeszłości

29 maja

W 1897 roku urodził się Konstanty Głowacki, działacz PPS, radny miejski, główny oskarżony po zajściach ulicznych w Inowrocławiu z 27 czerwca 1926 r.
W 1901 roku urodził się Stefan Przybylski, w latach trzydziestych redaktor "Dziennika Kujawskiego" i prezes Towarzystwa Gimnastycznego "Sokół" w Inowrocławiu.

Kamienice

Kamienice na ulicy Solankowej Kamienice na ulicy Solankowej Ze zbiorów własnych autora

Większość inowrocławskich zabytków architektury stanowią kamienice mieszczańskie. W śródmieściu zachowało się kilkanaście domów z końca XVIII i początków XIX wieku. Wśród nich walorami architektonicznymi wyróżnia się budynek z końca XVIII w. przy placu Obrońców Pokoju 6, w którym w XIX stuleciu przez pewien czas mieścił się Bank Ludowy, instytucja która była finansową bronią Polaków w walce z Prusakami o przetrwanie narodu, a w XX w. krótko zamieszkiwał w nim "Meteor Młodej Polski" - pisarz Stanisław Przybyszewski.

 

Kamienica przy ulicy Solankowej, w której mieszkał Stanisław Przybyszewski, jeden z najbardziej znanych poetów pochodzących z Kujaw.

Kamienica przy ulicy Solankowej, w której mieszkał Stanisław Przybyszewski,
jeden z najbardziej znanych poetów pochodzących z Kujaw.

Liczne w naszym mieście do niedawna dworki miejskie reprezentuje jedyny budynek - mocno zdewastowana, niemal doszczętnie zburzona przez wandali, wzniesiona w stylu klasycystycznym w latach 1804-1805, szkoła talmudyczna "Bet Hamidrasz", zwana przez Polaków "Małą Synagogą".

Warty obejrzenia jest dom w którym mieszkał Jan Kasprowicz i pisał pierwsze wiersze.

Biały dworek

Ciekawą grupą zabytków, pamiątką po kapitalistycznym, koniunkturalnym rozwoju miasta są kamienice czynszowe, budowane na przełomie XIX i XX wieku w stylu eklektycznym, a zwłaszcza w tak ulubionych przez inowrocławska plutokrację wszelkich odmianach, uchodzącego za styl reprezentacyjny, neorenesansu i manieryzmu. Najciekawsze domy z tej grupy zabytków stoją wzdłuż pryncypialnych ulic - Dworcowej, Królowej Jadwigi, Solankowej i Toruńskiej, w pobliżu centrum miasta, jakim na początku XX w. było właśnie skrzyżowanie tych ulic.

{loadposition Reklamaartykuldluga}

Dwa ujęcia kamienicy u zbiegu ulic Narutowicza i Staszica, w której mieściła się kiedyś szkoła muzyczna.

Płaskorzeźby popiersia Mozarta i Haydna Płaskorzeźby popiersia Mozarta i Haydna

Widoczne na zdjęciach płaskorzeźby przedstawiają popiersia Mozarta i Haydna.

 

Ostatnio zmieniany niedziela, 04 marzec 2018 21:51

Zaloguj się by skomentować
Początek strony